Eroğlu Holding, Dünya Su Günü’nde tasarrufun önemine dikkat çekti

Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, gerek holdingin gerekse şirketlerinin sürdürülebilirlik, yenilenebilirlik ve çevreye saygı değerlerine hassasiyet göstererek faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti: Gıda, içecek, tekstil, tarım, enerji üretimi, denizcilik, eğlence ve üretim suyu en çok kullanan sektörler arasında. Bilinenin aksine su zengini bir ülke değiliz; bu yüzden sanayide su verimliliğini çok önemsiyoruz. Eroğlu Holding olarak tüm faaliyetlerimizi günümüzde suyun insan yaşamı üzerindeki öneminin bilinciyle ve var olan su kaynaklarının doğru kullanılmasının gerekliliğinin farkında olarak sürdürüyoruz.

 

h3>

Eroğlu Giyim yüzde 85 su tasarrufu sağlıyor

 Holding tekstilde ise uluslararası standartlara dayalı bir sistem anlayışı ve son teknoloji makinalar ile doğal kaynakları en verimli şekilde kullanarak, çevreye duyarlı şekilde hizmet vermeyi hedefliyor. Eroğlu Giyim’in öncelikli faaliyetlerinden olan denim üretiminde ciddi miktarda su ve enerji kullanılıyor. Bu doğrultuda enerji tasarrufu sağlamak için, daha az su ve enerji tüketimi ile ‘sürdürülebilir yıkama’ üzerinde çalışıyor.

DNM fabrikasında sıfır atıkla çalışma ve su tüketiminin en aza indirmek üzere, geleneksel biyolojik arıtma sistemi yerine, kapalı devre arıtma sistemi tercih edilerek ZLD adı verilen sıfır sıvı atık hedefiyle çalışan sistem kullanılıyor. Bu sistemde su, 7 ayrı filtreleme işlemiyle tekrar kullanılmak üzere üretime kazandırılarak yüzde 85 oranında su tasarrufu sağıyor.

Eroğlu Giyim’in üretirken çevreyi koruyan ve enerji tasarrufu sağlayan teknolojilerinin getirilerine değinen Eroğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu:

“Eroğlu Giyim faaliyetlerinde yürüttüğü ölçme, izleme ve iyileştirme çalışmalarıyla ettiği başarılı sonuçların neticesinde dünyaca ünlü İngiliz giyim markası dünyanın önde gelen hazır giyim markalarından Marks&Spencer tarafından Eroğlu Giyim’in Çorlu fabrikasındaki yıkama ünitesine “Eco Laundry” sertifikası verildi. Marks&Spencer’ın verdiği “Eco Laundry” Ekolojik Yıkama Ünitesi sertifikasını alan ilk firma olan Eroğlu Giyim, dünya üzerindeki standartları belirleyen ilk üretici firma oldu.” dedi.

Türkiye’nin önde gelen tekstil firmalarından olan ve faaliyetlerini sahip olduğu çevre koruma bilinciyle gerçekleştiren Eroğlu Giyim’in enerji ve su tasarrufu yapmak üzere gerçekleştirdiği bu çalışma, özellikle sürdürülebilirlik ve çevresel sorunların çözümü adına büyük önem taşıyor. Eroğlu Giyim aldığı Eco Laundry sertifikası ile dünyada ve ülkemizde en önemli gündem maddelerinden birisi olan sürdürülebilirlik ve çevre konusuna dikkat çekiyor.