Denimin en doğal hali…

2011 yılında Mısır’da 85 bini kapalı 150 bin m2’lik alanda kurduğumuz DNM fabrikamızda, yılda 30 milyon metre üretim yapıyoruz. Kullanılan suyu %94,3 oranında geri dönüştürerek yeniden üretime kazandırdığımız çevre dostu tesisimizle, dünyada “Water<LessTM Mill” sertifikası alan ilk denim üreticisiyiz. Yüksek teknoloji ve inovasyona dayalı üretimle, denim kumaşta uluslararası standartların çıtasını yükseltiyoruz. Üretim gücünün ayrılmaz bir parçası olan ürün geliştirme faaliyetlerini yürütecek ekibimizi, Mısır’daki fabrikamızda yapılandırıyoruz.

Sürdürülebilirlik Tutkumuz

DNM’in deneyimli ekibi ve dinamik organizasyon yapısının yanı sıra, çevre dostu üretim anlayışıyla, kısa sürede dünyanın önde gelen denim kumaş üreticilerinden biri haline geldik. Üretimde sürdürülebilirliği bir tutku olarak benimsiyor; kaliteden çevre yönetimine, iş sağlığı ve güvenliğinden organik ve ekolojik ürünlere, yakaladığımız yüksek standartları uluslararası sertifikalarla belgelendiriyoruz.

Sıfır atık hedefi…

Sıfır atık hedefiyle çalışan DNM fabrikasında, çevresel etkinin en aza indirilmesini sağlayan modern teknolojiler kullanıyoruz. Üretim aşamasında ortaya çıkan boyalı suyu arıtıyor, içindeki kimyasalları ise yakarak geri dönüştürüyoruz. Bu işlemle elde ettiğimiz buhar enerjisini sisteme geri kazandırırken, kalan külü özel araçlarla tanımlanmış atık bölgesine taşıyoruz. Kaynağından su kullanımını %40 azaltan ve suyun %94,3’ünü geri dönüştüren bu teknoloji sayesinde, 2017’de Levi Strauss&Co.’dan WATER<LESS™ MILL sertifikasını alan ilk denim kumaş üreticisi olduk. Aynı yıl, Levi’s Red Tab Women serisi için ürettiği yüksek performans ürünüyle de sınıfının en iyisi seçilerek “Best in Class Mill” ödülünü kazandık.

Yeniliklerin takipçisi…

Sektöründe yenilikleri ilk deneyen ve hızla hayata geçiren bir üretici olarak tanınıyoruz. Gerek hammadde ve iplik, gerekse yeni teknolojileri sürekli takip ediyor, verimli bulduklarımızı hızla üretim süreçlerine adapte ediyoruz. Kuruluşundan bu yana başka üreticiler tarafından taklit edilemeyen özel renkleri bulunan DNM’le, sektörümüzde susuz boyamayı ilk gerçekleştiren üreticilerden biriyiz. Yıkama süreçlerinde normal taş kullanmıyor, sektörümüzde bir ilke daha imza atarak ürettiğimiz lazere uygun kumaşlarla, hem kimyasal hem de enerji kullanımını azaltıyoruz. Doğalgazı tercih ederek elektrik tüketimini en aza indiriyor ve karbon ayak izimizi azaltıyoruz. Tekstilde güvenin sembolü Standard 100 by OEKO-TEX® sertifikasıyla, üretimde insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen boya ve kimyasallar kullandığımızı kanıtlıyoruz.

Yerel katkı…

Sürdürülebilirlik alanında yalnız çevresel değil, faaliyet gösterdiğimiz Dimyat’a sağladığımız sosyal ve ekonomik kazanımlarla da dikkat çekiyoruz. Yeterince gelişmemiş bir bölgede ağırlıklı olarak mobilyacılık, tatlıcılık ya da balıkçılıkla geçinen Dimyat halkı, DNM’de çalışarak yalnızca yeni bir mesleğe ve düzenli bir gelire değil, yeni yaşam standartlarına da kavuşuyor. Bonus, prim, servis, sigorta, öğle yemeği gibi Mısır’da alışılagelmiş olmayan haklar sunduğumuz DNM çalışanları, iş güvenliği ve ilk yardım eğitimi alıyor, öğrendiklerini ailelerine ve yakın çevrelerine aktarıyor. DNM’in fabrikasında ayrıca, Dimyat Üniversitesi öğrencilerine staj olanağı da sağlıyoruz.

Daha Fazla Bilgi